Obecnie branża walut wirtualnych rozwija się w dynamicznym tempie. Jednym z ostatnich kroków w kierunku regulacji sektora krypto jest wprowadzenie Rozporządzenia o rynkach kryptowalut (MiCA) przez Komisję Europejską. Dyrektywa Markets in Crypto-assets stanowi próbę ujednolicenia ram prawnych dla kryptoaktywów na terenie Unii Europejskiej. Ponadto ma ona niebagatelne znaczenie w zakresie tworzenia Whitepaper dla projektów tokenizacyjnych. Na czym to polega? Jak należy przygotować białą księgę z perspektywy MiCA? Dowiesz się właśnie w tym artykule.
Rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów to regulacja, która już niebawem zredefiniuje pojęcie kryptowalut na terenie Unii Europejskiej. Akt skierowany jest w głównej mierze do:
Dyrektywa będzie obejmowała również w szczególności tokeny referencyjne ART, tokeny pieniądza elektronicznego oraz pozostałe aktywa kryptograficzne.
Z perspektywy Rozporządzenia MiCA w niedalekiej przyszłości przygotowanie Whitepaper stanie się jednym z obowiązujących w tym zakresie wymogów. Wynika to z faktu, iż zgodnie z treścią dyrektywy przewidziany został warunek opracowania i opublikowania Whitepaper przy tworzeniu projektów tokenizacyjnych. W dokumencie należy zawrzeć podstawowe informacje na temat:
Co ważne – wprowadzone zostaną nowe obowiązki, zwiększające poziom odpowiedzialności za treści umieszczone w Whitepaper. Konieczne będzie również wzięcie pod uwagę aspektu, w jaki biała księga zostanie rozpromowana pod kątem marketingowym. Ponadto wedle planowanych założeń Whitepaper należy przedłożyć odpowiednim organom w ciągu co najmniej 20 dni, liczonych od rozpoczęcia sprzedaży lub startu danego projektu. Warto podkreślić, że przepisy nie wymagają, aby został on zatwierdzony.
Rozporządzenie Markets in Crypto-assets planowo ma zostać opublikowane pod koniec czerwca 2023 r. Natomiast oficjalne wejście w życie przepisów nastąpi dopiero za rok, czyli w lipcu 2024 r. Nowe regulacje będą wprowadzane stopniowo. W rezultacie przepisy MiCA dotyczące stablecoinów zaczną obowiązywać od lipca 2024 roku, natomiast akt związany z emitentami innych kryptowalut i dostawców usług kryptowalutowych zyska status obowiązującego dopiero w styczniu 2025 r., uwzględniając tutaj również przepisy w kwestii transferu funduszy.
W sytuacji naruszenia przepisów odpowiednie organy mają możliwość nałożenia sankcji finansowych o wartości sięgającej nawet 5 mln EUR lub 3% rocznego obrotu dla podmiotów prawnych oraz do 700 tys. EUR w przypadku osób fizycznych. Wspomniane obostrzenia stanowią odrębne środki karne względem tych obowiązujących w danym kraju, które jednak wciąż pozostają do dyspozycji ze strony państwa.
Wprowadzenie Rozporządzenia MiCA od lipca 2023 r. znacząco wpłynie na kwestie związane ze sporządzeniem Whitepaperów dla projektów tokenizacyjnych. Z uwagi na to, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie – skontaktuj się ze mną. Prowadzę współpracę z szerokim spektrum przedsiębiorców zainteresowanych przygotowaniem białej księgi. Wobec tego umówimy spotkanie i wspólnie doprecyzujemy niezbędne szczegóły. Zapraszam do kontaktu.
Autor: Przemysław Babiec